Dílny pro 21. století

   Pokud chceme udržet technologickou úroveň českých firem na světové nebo alespoň evropské úrovni, tak je nutné vychovávat nové nadšence pro techniku, kteří budou pokračovat v tom co vytvářeli jejich otcové a dědové.

   Mnoho odmítavých názorů na dílny, technické vzdělávání kluků i děvčat na základních školách vychází z toho, že většina hlasatelů těchto názorů nepoznala co vše technika a technické vzdělání nabízí. Z technika může být youtuber, advokát nebo PR konzultant. Obráceně to jde těžko.

   V případě technického vzdělávání jde o způsob uvažování a pohled na skutečný nebo potenciální problém. Není to nový ponk, svěrák a pilník, jak si málo zkušení poradci a "odborníci" často myslí. Technické vzdělávání nemá vychovávat levnou pracovní sílu pro montovny. Naopak, „Dílny 21. století“ si kladou za cíl pomáhat s výchovou dobře nebo dokonce draze placených techniků, konstrutérů a vědců.

   Když chceme mít budoucí mistry světa nebo olympijské vítěze, tak nikdo nepochybuje o tom, že by se sportem měli kluci a holky začít již na základní škole. Jejich kariéra pak trvá 10, maximálně 15 let. Navíc jen malá část z mladých sportovců to dotáhne do reprezentace. V případě konstruktéra, vědce může kariéra trvat klidně i 30, 40 let. Dnes ale málokdo uvažuje tak, že by se budoucí konstruktér měl začít připravovat již na základní škole. Přitom inspirace z oblasti sportu se přímo nabízí.

   Abychom si správně rozuměli. Z našeho pohledu nejsou sport a technika soupeři v získávání zájmu kluků a děvčat. Skutečným soupeřem je pasivní, konzumní způsob trávení volného času, který vychovává levnou pracovní sílu pro montovny.